apple-2842930_1920_wynik
Czy to Paleodieta, Dieta Gersona, Dieta Dobrych Produktów czy Makrobiotyka. Wszystkie diety lecznicze o wysoce skutecznym działaniu bazują na tym samym! Tak! Z pozoru tak różne, a tajemnica zawiera się w tym co wspólne dla nich wszystkich. Jeśli właśnie to wprowadzimy w nasze życie - będziemy mogli zaobserwować u siebie dużą poprawę zdrowia.

Jedzenie może leczyć

Wiele chorób, szczególnie tych przewlekłych, można skutecznie wyleczyć za pomocą odpowiedniej diety. Wiele osób właśnie za pomocą stylu życia i jedzenia rozprawiło się z nadciśnieniem, cukrzycą typu II, astmą, alergiami, bólami stawowymi, problemami skórnymi, migreną, a nawet z nowotworami. Na tym lista oczywiście się nie kończy. Zdecydowaną większość chorób za pomocą odpowiedniego jedzenia można wyleczyć, a przynajmniej znacząco zmniejszyć jego objawy i trzymać dolegliwości w szachu. Wymienione na początku diety mają swoich zagorzałych zwolenników wierzących w słuszność tylko tej jednej diety. Dlaczego? Bo właśnie tę dietę zastosowali i się wyleczyli. Często z chorób, przy których farmakologia nie skutkowała albo maskowała tylko objawy. Jednak takich, skutecznych diet jest wiele. Dlaczego pomaga zarówno dieta Gersona, makrobiotyka czy paleodieta? Przecież one są zupełnie różne.

Diety te są różne na pozór. Gerson – wegetariańska, głównie roślinna. Paleodieta zaś wręcz przeciwnie –zaleca jedzenie dużej ilości mięsa. Dieta Dobrych Produktów każe unikać zbóż, a makrobiotyka wręcz przeciwnie. I jak tu być mądrym? Czy ktoś kłamie? Nie. Pod pozorem dużej odmienności kryje się te same KLUCZOWE założenia.

Klucz do sukcesu

Nie ważne zatem czy z mięsem, czy bez mięsa, czy zboża czy też bez. Kluczem do sukcesu tych diet są 3 bardzo ważne restrykcje. Niby oczywiste, ale prawie nikt w dzisiejszym świecie ich nie przestrzega. A już na pewno nie restrykcyjnie.

 1. Cukier rafinowany
  Całkowicie zakazany we wszystkich prozdrowotnych dietach. Cukier ma działanie prozapalne i żadnych dobrych właściwości. Jeżeli jakiś produkt jest królem pustych kalorii to jest nim właśnie biały cukier. Należy pamiętać, że cukier jest często ukryty. Jeśli nie w postaci sacharozy to jako fruktoza, maltodekstryna lub np. syrop glukozowo-fruktozowy. Większość gotowych i przetworzonych produktów zawiera je w sobie. Jednak w wymienionych dietach problem z jego identyfikacją nie stanowi większego problemu, bo… wszystkie takie produkty są po prostu wykluczone. Patrz punkt niżej.
 1. Produkty przetworzone i mączne
  Pożegnać się z nimi trzeba raz i najlepiej na zawsze. Nie wiesz czy dany produkt jest przetworzony? Zastanów się ilu procesom technologicznym produkt był poddany zanim trafił do sprzedaży? A jeśli tego nie wiesz, to odpowiedz sobie na pytanie na ile dany produkt odbiega od tego, który naturalnie występuje w przyrodzie. Jeżeli produkt został tylko obrany i pokrojony to pół biedy. Ale jeśli patrzymy np. na chipsy, herbatniki czy płatki śniadaniowe – to czy takie rosną na drzewie lub biegają po łące? To tak (pół)żartem.
  Ogólnie wszystkie dobre i skuteczne diety lecznicze odrzucają całkowicie wygodne i wysoce przetworzone produkty i te na bazie oczyszczonej mąki. Dlatego zakazane jest białe pieczywo (w tym też pieczywo udające pełnoziarniste typu karmelizowane), pizza, paluszki, napoje, ciastka, krakersy, cukierki, czekoladki, większość gotowych dań z lodówki czy zamrażalnika lub też dania typu instant. Czyli w standardowym hipermarkecie należy omijać dużym łukiem 90% półek z żywnością...
 2. Mleko i nabiał
  I tu niektórzy mogą być zaskoczeni. Tak, wszystkie te prozdrowotne diety zakazują nabiału. Zalecenie to wyszło z wielu niezależnych obserwacji. Makrobiotyka, jako wywodząca się z medycyny chińskiej sięga tysięcy lat – i już wtedy zaobserwowano, że nabiał nie służy zdrowiu. Dieta Dobrych Produktów została stworzoną przez lekarkę laryngolog, która zaobserwowała u swoich pacjentów niekorzystne zmiany po spożyciu nabiału. Dieta paleolityczna i Gersona też całkowicie wykluczają mleko i nabiał. Czy to przypadek?
  Przypuszczam, że jeśli stosowalibyśmy mleko świeże „prosto od zdrowej (!) krowy” nie byłoby tak źle. Jednak czy mleko obecnie nie jest już produktem wysoce przetworzonym (homogenizacja, sterylizacja…)?

Podane na tacy – opracowana dieta

Wiele osób unika niektórych albo wszystkich powyższych grup produktów i nadal nie cieszy się w pełni zdrowiem. Nic dziwnego. Wiecie dlaczego jedynie będąc na konkretnej diecie (np. Gersona czy Makrobiotyce) większość ludzi odzyskuje zdrowie? Będąc na konkretnej diecie człowiek z większym uporem będzie trzymał się zaleceń i zakazów. Łatwiej jest, gdy mamy konkretnie powiedziane co dokładnie możemy jeść, a czego absolutnie nie. Czy ten produkt jeszcze przejdzie czy już nie. Gotowe diety dają na to odpowiedź. Dodatkowo wyposażają swoich klientów/pacjentów w gotowe propozycje na posiłki, a często nawet w pełne jadłospisy. To wszystko działa na korzyść opracowanej diety.

Co w zamian

Zatem dieta taka, siaka czy owaka – to co trzeba w swojej diecie zmienić to podejście do nabiału, cukru i przetworzonej żywności (włączając w to wszystkie oczyszczone produkty mączne). W zamian należy wprowadzić nieprzetworzone produkty jak warzywa, pełne ziarna zbóż, orzechy, ziarna, owoce czy też jeśli ktoś potrzebuje – mięso, jaja i ryby. Do tego, jak wskazują wszystkie zalecenia dietetyczne, najlepiej odstawić wszelakie używki. Jeżeli będziemy się tego naprawdę trzymać (ale tak z ręką na sercu!) – to najpóźniej po miesiącu zaobserwujemy pierwsze pozytywne zmiany w zdrowiu i samopoczuciu. Ale kto by tam komu wierzył na słowo? Aby się przekonać - trzeba samemu wypróbować. 🙂

To nie jest aż takie proste!

Niestety dla większości społeczeństwa najprostsze rozwiązanie jest najtrudniejsze. Bo czy może być prostsze rozwiązanie na pozbycie się chorób niż zmiana zawartości talerza? Jednak zdecydowana większość woli brzemię choroby położyć na barki lekarza i dać sobie przepisać kilka tabletek… Tabletek o wątpliwej skuteczności.


Jeśli interesuje Cię tematyka zdrowia - polub nas na Facebooku, aby być na bieżąco z nowościami  😀

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.

 • feliszka

  Bardzo ciekawy artykuł. Zdecydowanie zgadzam się ze stwierdzeniem, że jedzenie może leczyć ale pamiętajmy, że każdy z nas jest inny i na każdego z nas indywidualnie działają różne produkty. Na jednego mogą zadziałać pozytywnie a na innego negatywnie. Kiedyś na blogu o zdrowiu Tutaj przeczytałam o testach MRT. Słyszałaś o tym? Ogólnie są to testy, które mają pokazać w jakim stopniu reagujemy na dany produkt. Robiąc takie testy może okazać się, że składniki zawarte w danym produkcie może nie uczulają nas ale wpływają negatywnie na któryś z aspektów naszego organizmu. Ideą testów MRT jest wyeliminowanie nadwrażliwości powstających w wyniku spożycia produktu i zapobieganiu chorobom np. astmie, refluksowi, zmęczeniu itp. Testy MRT są coraz częściej wykonywane bo wcześniej nikt o nich nie słyszał. Ja tych testów nie wykonywałam. Dzielę się tylko wiedzą 🙂