Imbir posiada szerokie zastosowanie w kuchni oraz medycynie naturalnej. Pomaga ludziom na całym świecie nie tylko w stanach przeziębienia lecz również grypie, bólu gardła, głowy, żołądka, nudnościach, reumatyzmie, stwardnieniu rozsianym, przy ukąszeniach owadów oraz przy wielu innych dolegliwościach. Stosowany jest również w profilaktyce antynowotworowej. Spektrum jego działania jest ogromne! Jednak mało osób wie jak zastosować ten niezwykły korzeń w postaci leczniczych kompresów. A szkoda, bo lista korzyści wynikających z ich stosowania jest bardzo długa. Wliczając w to m.in. poprawienie cyrkulacji krwi, limfy, przyśpieszenie regeneracji mięśni w miejscu przyłożenia, rozpraszanie zastojów w ciele np. w postaci guzów, narośli, kamieni nerkowych.

W naszym domu imbiru nie może zabraknąć. Jest stałym wyposażeniem naszej lodówki. Używamy go do wielu dań i chętnie dodajemy do herbaty. Stosujemy go i zapobiegawczo, ale też leczniczo. Nawet nasza mała Ala w przypadku zaziębienia, ale i profilaktycznie dostaje napar z imbiru do picia i dodajemy jej go w postaci zblendowanej do zupek. My z kolei chętnie sięgamy po kompresy przy katarze, bólach mięśni i przy stanach zapalnych.

Wykonanie kompresu jest bardzo proste. Potrzebne będą:

 • woda (3-4 litry),
 • korzeń imbiru,
 • lniana szmatka (bądź z innego materiału),
 • 3 mniejsze ręczniki,
 • gumowe rękawice,
 • tarka
 • garnek.
Wykonanie:
 1. Zagotuj wodę. W międzyczasie zetrzyj korzeń imbiru (tyle, aby jego ilość była wielkości piłki tenisowej)
 2. Gdy woda się zagotuje, zmniejsz płomień. Umieść starty imbir na środku szmatki, ułożonej tak, aby tworzyły ją 2 warstwy. Następnie uformuj coś na kształt sakiewki/woreczka i zwiąż końce.
 3. Umieść sakiewkę z imbirem w garnku z prawie gotującą się wodą na czas 5 minut.
 4. Po tym czasie zanurz czysty ręcznik w imbirowej wodzie. Następnie wyjmij i delikatnie go wykręć. Skorzystaj w tym celu z gumowych rękawic.
 5. Zaaplikuj zamoczony ręcznik na wybrane miejsce na ciele. Ręcznik nakryj drugim ręcznikiem, aby utrzymać ciepło (można też posłużyć się folią).
 6. Kompres zmieniaj co 2-3 minuty, zastępując go świeżo namoczonym w imbirowej wodzie ręcznikiem.
 7. Całość zabiegu powinna trwać ok 10-15 minut, aż do czasu kiedy skóra w miejscu aplikacji zaróżowi się.

Okłady z imbiru dają szybkie rezultaty przy problemach z zatokami, oskrzelami, płucami (likwiduje zastoje śluzu rozpraszając je).

UWAGA! Osoby w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej nie powinny używać kompresów z imbiru za często oraz dłużej niż 5 minut. Przed zastosowaniem imbirowego okładu najlepiej skonsultować się z lekarzem i/lub lekarzem medycyny naturalnej.

Kompres z imbiru to potężne lekarstwo. Dlatego należy stosować je z rozwagą.